close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Dida a její štěňátka aneb 3 dny po narození

10. listopadu 2012 v 21:58 | Lucka |  naše smečka a my
Tak je to tady. Didě se narodilo 7 krásných štěňátek. Vše začalo už 6.11.2012 ráno.
Jako obvykle jsem šla pustit Didu na zahradu. Dida se vyběhla z kotce vyvenčit, ale byla neklidná. Kňučela, rychleji dýchala a třásla se. "Tak už se to blíží" řekla jsem si poučena z informací, které jsem si našla ohledně porodu. Většinu dne tak Dida byla se mnou doma, kde se uklidnila, když jsem jí dala pelech na který si mohla vlézt. Noc strávila v domečku, kde měla porodní bednu s pelechem. Zdeněk spal vedle ní na skládacím lehátku.
7.11.2012 ve 4 h začala rodit a tak Zdeněk přišel pro mě. Když jsem došla do domečku, byla venku už hlavička. Během chvíle bylo venku první štěně. Dida ho zbavila obalu, překousla pupeční šňůru a pečlivě ho olízala. Mrňousek zakňoural a já ho jen přiložila k cecíku. Byla to černobílá holčička. Krásně se přisála, ale to už se objevila hlavička druhého štěněte. Dida se opět skvěle postarala o vše potřebné. Ozvalo se zakňourání a já očištěné štěně přiložila k cecíku. Ihned se přisálo a opět to byla černobílá holčička. A už se objevila hlavička třetího štěněte. Vše probíhalo stejně jako u předchozích dvou. Dida ho omyla a já přiložila k cecíku. Nastala menší pauza. Dida své tři štěňátka porodila během hodiny. Pak byla skoro hodinová pauza a pár minut před 6 hodinou se narodilo další štěně. Opět černobílá fenka, tentokrát s bílou skvrnou na zádech. Sotva se přisála, už se objevila další hlavička. Dida jí očistila stejně jako všechny ostatní. Byla to další černobílá holčička.
Nastala asi hodinová pauza, během které bylo slyšet mlaskání, kňourání a pištění, jak všech 5 fenek sálo od mámy. Dida čistila štěňata a sebe a občas si jen lehla, aby si trochu odpočinula.
Kolem 7 hodiny se narodila další čerobílá fenka. Vše proběhlo opět hladce. Na chvíli jsme se Zdeňkem odběhli domu a nechali Didu bez dozoru. Když jsem se po chvíli vrátila zkontrolovat Didu a štěňata, mezi černými štěňaty bylo jedno úplně bílé. Pes. Dida ležela na boku a všech 7 štěňat spokojeně sálo. Ozývalo se pouze mlaskání nebo kňourání, když se Dida hnula, jak je stále ještě čistila a štěňatům utekl cecík.
První den se Dida od štěňat nechtěla vzdalovat. Pouze vyběhla z domečku se vyvenčit a rychle zase zpět. Při tom se stále otáčela ke dveřím. Jen jsme jí otevřeli, hop do bedny za štěňaty, které očuchala a začala olizovat. Ty už pískaly a hledaly jí. Jen si lehla, začaly k ní lézt a sát.
Dida zneklidnila pouze, když jsme jí se Zdeňkem brali jednotlivě štěňata, abychom je prohlídli a zvážili. Štěňata kňourala a v misce na váze chvilku nepostála v klidu, jak hledala mámu. Dida seděla, kňučela a sledovala, co se štěňaty děláme. Jakmile jsme jí štěně vrátili, hned ho očuchala a olízala a začala sledovat, kam neseme další. Ale jinak je v pohodě. Večer se na Didu a štěňata přijel podívat veterinář a sdělil mi, že všichni jsou v pořádku. Zdeněk pro jistotu opět strávil noc v domečku s Didou a štěňaty. Noc byla klidná. Štěňata buď sála a nebo pospávala v mámině kožichu.
Následující 3 dny pozorujeme drobné pokroky. Štěňata krásně přibírají. Když za nimi přijdeme, buď leží na mámě a sají, nebo leží vedle ní jedno vedle druhého či přes sebe a spí. Při vážení jsou hrozně mrštní, jak hledají mámu a už se snaží vylézt z misky ve které je vážím. Zvláště bílý pejsek je pěkně čilý. Jelikož při vážení štěňata piští, Dida to bedlivě sleduje. Občas svůj nesouhlas s odebráním štěněte dá najevo kňučením. Jakmile jí ho vrátím, očucháho, olíže a ono začne lézt směr máminy cecíky.
Dida při venčení postupně zvětšuje vzdálenost od štěňat i dobu, co je venku. Je na ní vidět s jakou radostí se proběhne po zahradě a když se "vyřádí" zakňučí si u dveří a jde za štěňaty, která si hned zkontroluje. A ony přesto, že zrovna spala, jakmile si k nim Dida lehne, vrhnou se na ní a je po klidu.Smějící seVíce fotek naleznete na:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LusyW, HuskyW LusyW, HuskyW | Web | 11. listopadu 2012 v 20:17 | Reagovat

Úplně stejně se chovala po porodu Kittuk, krásně se mi to připomělo :) Nejdřív nechtěla ani na minutu od nich...pak zvětšovala mezery...a po pár týdnech už se jí nechtělo k nim :D

2 Wewerka Wewerka | 12. listopadu 2012 v 8:04 | Reagovat

Lucko, ty se "nám" ale povedli!!!

3 Zbislav Zbislav | Web | 28. listopadu 2013 v 16:26 | Reagovat

Rakouské Alpy jsou dobrou možností pro lyžování. Je to docela blízko (v porovnání například s Francií určitě), ceny za skipasy jsou přijatelné a svahy se počítají bezpochyby k best of, co Evropa nabízí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama