Česko-skotská svatba

12. října 2009 v 22:28 | Lucka |  zajímavosti
Poslední srpnový pátek jsme byli se Zdeňkem a Idou pozváni na svatbu mé kamarádky Kláry a jejího přítele Euana. Obřad se konal ve 14h ve Viničním altánu v Grébových sadech v Praze.
Euan pochází ze Skotska a tak stejně jako jeho příbuzní a kamarádi měl na sobě kilt. Moc mu to slušelo. Ovšem i Kláře její bílé šaty moc slušely. Potkali jsme je při hledání altánu v parku, kde s fotografem dělali pár předsvatebních fotek.
Společně jsme došli k altánu, kde už byl zbytek hostů. Zbývalo ještě pár minut do obřadu a tak jsme si se Zdeňkem připnuli myrtu, kterou jsme dostali od Klářiny maminky. I Ida měla tu svou připnutou na autosedačce. Ovšem momentálně jí nejvíce zajímala bota, kterou si stále znovu a znovu snažila sundat.
Nadchází čas a tak se všichni přesouváme do altánu. Tedy až na nevěstu a jejího tatínka. V altánu rodiče, svědci a hosté utvoří uličku, kterou o pár okamžiků později prochází Klára se svým tatínkem, který ji předává Euanovi.

Rychle se protáhnu do míst vyhrazených pro fotografy, abych si udělala pár fotek a honem zpátky do davu. Obřad je veden v češtině a v angličtině. Výměna prstýnků, první manželský polibek a gratulace. I my přicházíme a gratulujeme novomanželům. Ida je po celou dobu obřadu moc hodná. Po gratulacích se všichni postupně přesouvámemimo altán. Jako poslední odchází novomanželé, kteří se sdrželi focením. Můžeme se přesunout do nedaleké restaurace na oběd. Se Zdeňkem nasedáme do "Fialky" a následujeme auto novomanželů.

Konečně jsme se opět všichni sešli před restaurací, kde se má konat hostina. Majitelé restaurace přivítají novomanžele tradičním přípitkem a talířem, který na jejich počest rozbijí. Klára s Euanem se ujímají lopatky a koštěte a společnými silami uklízejí střepy. Teprve poté můžeme vejít dovnitř.
Výzdoby se ujala Euanova maminka, stoly jsou nazdobené, u každého místa je jmenovka a malý dárek. Pro pány malá lahvička scotské a pro dámy krém. Pro děti, kterých tu je včetně Idy asi 7 čeká plyšový medvídek. A také petardy, což se stalo zábavou nejen pro děti, ale i dospělé. Hostiny se účastní asi 70 lidí, tedy skoro všichni jenž byli na obřadu. Nás Klára posadila ke stolu u něhož byl pouze jeden česko-skotský pár, jinak zbytek byli Skoti.
Ukázalo se, že jsou velmi přátelští a chtějí si s námi povídat. Bohužel, naše jazykovéznalosti na to nestačily. I přesto jsme si tam společně užili legraci.

Oběd se přes dezert, polévku, hlavní jídlo a moučník - vše bylo výtečné, zvláště pečené maso ze tří druhů mas - postupně protáhl v příjemné atmosféře do večerních hodin.
Kolem 20h Ida začala pofňukávat. Od našeho příjezdu na obřad nespala a tak se nedalo nic dělat, museli jsme se s Klárou, Euanem a ostatními rozloučit a vyrazit k domovu.
Byl to krásný a zajímavý zážitek a jsme moc rádi, že jsme u toho mohli se Zdeňkem a Idou být.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hrobnice Hrobnice | 13. října 2009 v 6:26 | Reagovat

...Ahojky, vy se nemůžete těch svateb nějak nabažit-ale ti chlapi v sukních jsou fešáci

2 Verča Verča | E-mail | Web | 13. října 2009 v 8:42 | Reagovat

Jéé to je kamarádka Klára, co ti šla za svědka? Ty kilty jsou vážně super :-)

3 Kyselka Kyselka | 13. října 2009 v 13:34 | Reagovat

Ano, Klára byla mým svědkem, známe se už strašně moc let. Ty kilty fakt neměly chybu. Dozvěděla jsem se, že každý rod má svůj. A úžasný je, že svůj kilt mají i malý kluci. ;o)

4 LusyW LusyW | E-mail | Web | 17. října 2009 v 22:07 | Reagovat

Budu neoriginální, ale i já musím kilty pochválit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama